Vernon Smith (1927)

Nobelova cena za ekonomii byla v roce 2002 udělena americkému ekonomovi Vernonu Lomaxu Smithovi za rozvoj experimentální ekonomie. Spolu s ním byl oceněn i Daniel Kahneman. Oficiální stránky všech Nobelových cen lze nalézt zde a oficiální stránky Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2002 lze nalézt zde. V Respektu ze 14.10. 2002 vyšel krátký komentovaný portrét obou oceněných, který lze nalézt zde nebo zde. Text o Vernonu Smithovi a překlad rozhovoru poskytnutého časopisu Reason lze nalézt také v Terra Libera, leden-únor 2007.

Osobní stránky Vernona Smithe lze nalézt zde.

Vernon Smith navštívil Českou republiku v únoru 2010 na pozvání Liberálního institutu a Laboratoře experimentální ekonomie. 25.2. 2010 prezentoval část svého výzkumu během semináře na CERGE-EI (prezentace je ke zhlédnutí zde). O den později 26.2. 2010 přednesl při příležitosti převzetí Výroční ceny Liberálního institutu přednášku "Bubliny na hypotéčních trzích, které zaplavily ekonomiku". Úvodní slovo a prezentace přednášky jsou ke stažení zde a zde. Zvukový záznam celého ceremoniálu předání Výroční ceny Liberálního institutu včetně přednášky Vernona Smithe je ke stažení zde.

Během svého pobytu v ČR poskytl Vernon Smith několik interview (Česká televize, Hospodářské noviny/ihned, Lidové noviny, Týden). Článek o Vernonu Smithovi byl u příležitosti jeho návštěvy také publikován v Terra Libera, únor 2010.

O návštěvě Vernona Smithe v Praze se objevila zmínka i v IFREE Newsletter. IFREE neboli International Foundation for Research in Experimental Economics byla založena Vernonem Smithem v roce 1997 na podporu výzkumu a výúky experimentální ekonomie. Stránky IFREE zde.

 

Vernon Smith v Praze (únor 2010) s Výroční cenou Liberálního institutu