Ostatní "Otcové zakladatelé" a významní experimentátoři

Vedle Vernona Smithe existují ještě další dva "otcové zakladatelé" experimentální ekonomie, z nichž jeden je prakticky neznámý (Sydney Siegel) a druhý (Reinhard Selten) je sice známý, ale z jiných důvodů. Možná je něco pravdy na výroku Vernona Smithe, že "k tomu, aby se člověk stal známý jako zakladatel nějaké vědecké disciplíny, je nutné žít déle, než ostatní zakladatelé". Minimálně u Sydney Siegela to platí - zemřel ve věku 45 let a dnes jeho jméno prakticky nikdo nezná.

Sydney Siegel (1916 - 1961)

Americký psycholog, který se stal známý zejména pro popularizaci užití neparametrických statistik v behaviorálních vědách. Dnes jeho jméno žije v názvu jednoho statistického testu, který je označován jako Siegel-Tukeyův.

Po získání doktorátu z psychologie na Stanfordu působil na Pennsylvania State University. Výjimkou bylo období, které strávil v Center for Advanced Study in the Behavioral Sciences při Stanfordově Univerzitě, kde se také setkal s Vernonem Smithem, které podle jaho vlastních slov významně ovlivnil.

Zemřel náhle na následky srdeční trombózy. 

Reinhard Selten (1930)

Německý ekonom a nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1994 - oficiální stránky zde.

Vedle "otců zakladatelů" existuje ještě několik dalších významných koryfejů jak minulosti tak současnosti.

Charles Plott (1938)

Americký ekonom a spoluautor několika paperů s Vernonem Smithem a spoluobjevitel "posted price effect". Velmi významně přispěl také k prosazení praktické aplikace výsledků experimentální ekonomie - jako příklady lze uvést: alokace zdrojů na Space Station Freedom, vytváření trhů pro obchodování s emisními povolenkami v jižní Kalifornii  (RECLAIM) nebo mechanismů pro stanovování cen za užití plynovodů, organizace aukcí práv na užití železničních kolejí, organizace trhu s elektřinou v Kalifornii a vytváření schématu aukcí (a jeho praktické provedení) na prodej licencí pro mobilní telefonní sítě v USA .

V současnosti působí na California Institute of Technology (Caltech). Jeho domovská je k nalezení zde.

Interview s Charlesem Plottem lze nalézt zde.

John List

Americký ekonom a specialista na field experiments, žák Vernona Smithe. Jeden z největších adeptů na jednu z budoucích Nobelových cen. Je to také první experimentátor, který se stal profesorem na University of Chicago - domovské stránky zde.

Stephen Rassenti

Spolupracovník Vernona Smithe, specialista na elektroenergetické trhy a telekomunikace, průkopník experimentů v oblasti kombinatorických aukcí a jedním ze členů Economic Science Institute. Domovské stránky lze nalézt zde.

Ernst Fehr